קרנות פנסיה: מהו מסלול ביטוח ומתי להחליף?

כל קרן פנסיה מחוייבת להציע מספר מסלולי ביטוח לבחירה, עם חופש מעבר ביניהם ללא עלות. מהם המסלולים האופייניים ומה השיקולים להחלפת מסלול ביטוח?

איזה מסלול ביטוח בחרתם בקרן הפנסיה? שאלה חשובה שהתשובה עליה משתנה במסלול החיים. כל שלב בחיים מחייב בחינה מחודשת של החיסכון הפנסיוני והתאמתו לשינויים שקרו וצפויים לקרות. הכלי העיקרי לביצוע ההתאמה הנדרשת הוא החלפת מסלול ביטוח.

מהם מסלולי הביטוח בקרן פנסיה?

קרן פנסיה מחוייבת לאפשר בחירה בין מספר מסלולי ביטוח, שההבדל ביניהם הוא היחס בין החיסכון לבין הסיכונים. המעבר בין המסלולים השונים הוא חופשי וללא עלות.

בקרן פנסיה יכולים להיות שלושה רכיבים שמשלימים זה את זה: רכיב החיסכון לגיל פרישה (קצבת זקנה), רכיב ביטוח לסיכוני אובדן כושר עבודה (קצבת נכות), רכיב ביטוח חיים (קצבת שאירים). החיסכון הוא חובה ושני הרכיבים האחרים הם אופציונאליים. קיימות תקרות והגבלות שונות על השיעור המירבי של רכיבי הסיכון. כלומר, הדילמה היא התמהיל האישי בין החיסכון לכיסוי הביטוחי.

מסלולי ביטוח אופיניים בקרנות פנסיה

  • מסלול ביטוח מוטה חיסכון – כאשר עיקר או כל ההפרשות לתוכנית הפנסיה מוקצות לחיסכון.
  • מסלול מוטה ביטוח – הגדלת רכיבי הכיסוי הביטוחי והקטנת ההקצאה לחיסכון
  • מסלול ביטוח מוטה נכות – דגש לרכיב אובדן כושר עבודה על-פני ביטוח החיים והחיסכון
  • מסלול מוטה שאירים – דגש לרכיב ביטוח חיים
  • המסלולים יכולים להשתנות בין קרנות הפנסיה השונות, אך העיקרון המנחה זהה בכולם.

מתי להחליף מסלול ביטוח?

שינוי בחיים מחייב שינוי בחיסכון הפנסיוני. לדוגמא, בגיל מבוגר, כאשר מתקרבים לגיל הפרישה, והילדים כבר עזבו את הקן, כדאי לשקול הקטנה משמעותית של רכיבי הסיכון והעברת מקסימום הפרשות לחיסכון. לחילופין, כאשר נולד ילד כדאי לשקול הגדלת רכיבי הסיכון על חשבון החיסכון.

הכל תלוי, כמובן, במפת החיסכון הכוללת שלכם; האם יש לכם תוכניות פנסיה נוספות? האם יהיו לכם מקורות נוספים בגיל הפרישה, כגון הכנסה משכר דירה? האם יש לכם פוליסות ריסק פרטיות?

אנו לשירותכם לייעוץ, בחירה ויישום הפתרונות.

ליצירת קשר08-6344771או מלאו פרטים ואנו נחזור אליכם

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support